Gdy ktoś ukradnie zdjęcie

Prawa autorskie to dzisiaj gorący temat. Wciąż jednak dochodzi do ich łamania i jest to zjawisko na porządku dziennym, więc rzeczywiście należy się tym zainteresować, zwłaszcza jeśli sami jesteśmy twórcami. Przyjęło się już, że ściąganie filmów czy muzyki z Internetu uważa się za coś normalnego i legalnego. Jednak takie podejście rozszerza się obecnie także na inne dzieła, jakie znajdują się w Internecie. Szczególnie cierpią na tym fotografowie, którzy mają swoje własne internetowe portfolio.

justice-387213_640

Wielu internautów wychodzi z założenia, że jeśli coś znajduje się w Internecie, to oczywiście należy do każdego. Bez problemu zatem zabierane są zdjęcia, kradnie się dzieła fotografów mniej i bardziej znanych i wykorzystuje w rozmaity sposób. Niestety są to działania podejmowane nie tylko przez indywidualne osoby, ale nawet przez stowarzyszenia, zespoły taneczne czy inne podmioty, jakich byśmy o takie akcje nie podejrzewali. Niestety wiele osób pozostaje bezkarnych, a wszystko przez dość skomplikowane prawo w naszym kraju.

Kradzież jednego zdjęcia jest problemem głównie dla autora fotografii. Wiadomo, że zdjęcie niekoniecznie musi mieć wielką wartość. Jeśli ukradzione zostało przez stowarzyszenie czy inny podmiot, który nie prowadzi działalności zarobkowej, to nie można liczyć na wielkie odszkodowanie. Zgłoszenie sprawy do sądu wiąże się ze sporymi kosztami, więc nie zawsze jest to opłacalne rozwiązanie. Mimo wszystko jednak warto walczyć o swoje prawa w tym zakresie. Prawa autorskie dzisiaj w naszym kraju są łamane na każdym kroku. Wielu internautów nie szanuje dzieł innych twórców, więc rzeczywiście należy się koniecznie zdecydować się na takie działania, jakie sprawią, że złodziej zdjęć naprawdę odpowie za to, co zrobił. Można także współpracować z różnymi stowarzyszeniami, jakie bronią praw autorskich, a także stosować specjalne oprogramowanie, dzięki któremu można śledzić swoje zdjęcia w Internecie i przy każdym takim incydencie, doskonale wiemy, że kradzież miała miejsce. To doskonała podpowiedź dla twórcy, który szanuje swoją pracę i chce, by inni również przestrzegali prawa autorskiego.