Gdy kupujesz mieszkanie

Umowy kupna – sprzedaży to dokumenty mocno sformalizowane, jakie należy podpisać pod postacią aktu notarialnego. W ten sposób można zapewnić sobie odpowiednie zabezpieczenie, a przy okazji jest to po prostu obowiązek.

Sporządzenie aktu notarialnego jest związane z pewnymi kosztami, ale w ten sposób można stać się właścicielem danej nieruchomości. Warto także poszukać różnych ofert notariuszy, gdyż w tym zakresie można znaleźć dość spore różnice cenowe. Jeśli kupujemy mieszkanie czy dom od dewelopera, to zazwyczaj proponuje on nam swojego notariusza, który zawsze zaproponuje wyższą cenę. Należy zatem poszukać tańszej opcji, gdyż na pewno taka istnieje.

notariusz katowice

Rola notariusza przy kupnie mieszkania

Notariusz nadaje formę prawną wszystkim dokumentom, w tym i umowę kupna domu lub mieszkania. Dzięki czynnościom notarialnym, każdy nowy właściciel nieruchomości posiada wszystkie niezbędne dokumenty dotyczące domu. Notariusz działa zawsze na korzyść swojego klienta. Wszystkie sprawy/ dokumenty i ewentualne problemy, rozpatrywane są w sposób indywidualny. Uzyskanie aktu nieruchomości można uzyskać w krótkim czasie.

W momencie kupna nieruchomości zazwyczaj najpierw podpisujemy umowę rezerwacyjną. Nie jest ona mocno sformalizowana, jest to zwykła umowa między dwiema stronami. Mimo wszystko już na tym etapie warto wspólnie ustalić cenę, terminy, kary za ich niedotrzymanie, a także inne warunki zakupu i sprzedaży. Później będziemy mieć dowód, że takie ustalenia rzeczywiście były. Niestety wiele osób wciąż dogaduje się wyłącznie ustnie, a potem sprzedawca może się z takich ustaleń wycofać i zaproponować bardziej niekorzystną opcję, więc rzeczywiście warto o tym pamiętać, zwłaszcza w branży budowlanej.

notariusz katowice

Następnym krokiem jest umowa przedwstępna, jaką podpisuje się już w formie aktu notarialnego. Taki akt powinniśmy otrzymać do konsultacji z własnym prawnikiem i jednocześnie mieć czas na jego interpretację przed spotkaniem, na którym dokument zostanie podpisany.

Pomoc prawna przy zakupie nieruchomości

Na koniec spisuje się właściwy akt notarialny i dokonuje wpisu do ksiąg wieczystych. Na każdym etapie zakupu nieruchomości warto zapewnić sobie wsparcie w postaci prawnika, a wtedy rzeczywiście będziemy mogli wyszukać zakazane klauzule czy zapisy, jakie będą dla nas niekorzystne. Jeśli chodzi o mieszkania, to często deweloper stosuje takie zapisy, jakie mogą być problemem w przyszłości, więc koniecznie każdy paragraf trzeba dokładnie przeanalizować i ewentualnie negocjować ów dokument.

Najwyższej jakości usługi notarialne oferuje Kancelaria Notarialna Katowice.