Ile kosztują usługi notarialne?

Notariusz jest osobą, której zadaniem jest sporządzanie wielu dokumentów prawnych. Akty, oświadczenia oraz papiery wartościowe, zyskują na wartości poprzez czynności notariusza. Wszelkie usługi prawników są jednak dość kosztowne. Ile trzeba zapłacić za usługi notarialne?

Ile kosztują usługi notarialne?

Notariusz przyjmuje swoich klientów w kancelarii notarialnej. Według prawa, każdy notariusz może prowadzić jedną kancelarię. W Polsce, znaczna większość dokumentów jest sporządzana w języku polskim. Na życzenie klienta, dany dokument może zostać przetłumaczony na konkretny język.

Jeśli chodzi o koszta dotyczące usług notariusza, warto podkreślić że mogą się one różnić. W zależności od kancelarii i jej reputacji, ceny mogą wzrastać. To samo tyczy się regionu w którym funkcjonuje dana kancelaria.

Istotny jest fakt, iż z notariuszem można negocjować ceny usług. Maksymalne stawki, jakie mogą ustalić notariusze, są kontrolowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Stawki dla notariuszy nazywa się taksami. Notariusz może zaproponować nam cenę za daną usługę, jednak nie zawsze mus być ona tak wysoka, jak określają taksy.
Przykładowe usługi notariusza i ich ceny:

 • Sporządzenie testamentu – 50 zł,
 • Odwołanie testamentu – 30 zł,
 • Sporządzenie testamentu, który zawiera zwykły zapis lub pozbawienie uprawnionej osoby prawa do zachowku – 150 zł,
 • Testament z zapisem windykacyjnym – 200 zł,
 • Oświadczenie traktujące o przyjęciu/ odrzuceniu spadku – 50 zł,
 • Sporządzenie umowy majątkowej przedmałżeńskiej – 400 zł,
 • Pełnomocnictwo – 30 zł, a w przypadku gdy notariusz jest zobowiązany do wykonana więcej niż jednej czynności, pełnomocnictwo wynosi 100 zł,
 • Sporządzenie wykazu inwentarza – 200 zł,
 • Sporządzanie innych protokołów – 200 zł,
 • Sporządzenie protokołu zebrania wspólnoty mieszkaniowej – 300 zł,
 • Wykonanie usługi, która nie zawiera się w przepisach – 200 zł.

Warto dodać, że notariusz często podejmuje działania poza swoją kancelarią. W takich przypadkach, jego usługi mogą kosztować więcej. Czynności wykonywane poza kancelarią, są opłacane za godzinę. Oznacza to, iż godziny pracy liczą się od momentu wyjścia z kancelarii, aż do powrotu. Normalną stawką w dni powszednie, jest 50 zł za godzinę pracy. W święto natomiast, stawka może wynosić nawet 100 zł. Wyższa stawka obowiązuje również w nocnych godzinach. Za dzienne godziny przyjmuje się 8:00 – 22:00.

Kiedy korzystać z usług notariusza?

Notariusz jest osobą, która głównie zajmuje się przygotowywaniem aktów notarialnych i innych dokumentów prawnych. Dzięki działaniom i wiedzy notariusza, możliwe jest nadanie dokumentom prawnej wartości.

Ze względu na szerokość działania, wiele jest sytuacji, w których możemy się udać do kancelarii notarialnej. Powyżej wymienione rodzaje dokumentów, to tylko część, jaka może zostać wydana przez notariusza. Prawne dokumenty wymagają odpowiedniego doświadczenia, wiedzy i stanowiska. W przeciwieństwie do prawników, adwokatów czy radców prawnych, notariusz jest odpowiedzialny głównie za jakość dokumentów. Najczęściej, jego zadaniem jest również doręczanie odpowiednich pism.

Co prawda, głównym zadaniem notariusza jest sporządzanie dokumentów prawnych. Nie można jednak zapominać o tym, że każdy notariusz jest także prawnikiem. Wobec tego, notariusz może świadczyć nam porady prawne. W przypadku nierozumienia jakiejkolwiek podstawy prawnej oraz celu, w jakim ma zostać wystosowane pismo, notariusz ma obowiązek wyjaśnić nam wszystkie wątpliwości. Warto o tym pamiętać, by podczas jednej wizyty w kancelarii dowiedzieć się jak najwięcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.