Jak odfrankowić umowę kredytową CHF?

Kredyty we frankach szwajcarskich przez lata wzięły setki tysięcy osób. Miało to być rozwiązanie tańsze, dużo bardziej opłacalne, jednak tak się nie stało.

Tego rodzaju zobowiązania brały na siebie nie tylko osoby młode, ale także starsze. Zazwyczaj powiązane one były z budowaniem domu lub kupnem mieszkania. W latach kiedy to rozwiązanie było popularne, waluta szwajcarska była tania, a jej kurs wydawał się stabilny.

Niestety, jak się okazało po latach, nie był tak równy, jak zakładano, co dla wielu osób skończyło się kredytem, którego nie byli w stanie spłacić.

Kiedy można przewalutować kredyt?

Frankowicze, czyli osoby, które zaciągnęły kredyt we frankach szwajcarskich, od lat zmagają się z problemami finansowymi, jakie wywołał nagły skok waluty, co doprowadziło do znacznego wzrostu rat kredytów, które zaciągnęli. Na szczęście, stosunkowo szybko zaczęły pojawiać się rozwiązania, które pozwoliły poszkodowanym odzyskać ich pieniądze.

Głównym narzędziem, jakie pozwala Frankowiczom na walkę z bankiem, jest wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). Do tego, na jaw wciąż wychodzą kolejne nieprawidłowości, co daje coraz więcej możliwych rozwiązań problemu. Dzięki temu wiele osób odzyskało nadzieję i spore sumy swoich kapitałów.

Pierwszym krokiem do odfrankowienia kredytu, jest skontaktowanie się z wybraną kancelarią. Najlepiej znaleźć taką, która zajmuje się prawem bankowym i ma doświadczenie w prowadzeniu podobnych spraw. Wybrana przez nas firma musi wpierw zapoznać się z naszą dokumentacją i przygotować opinię prawną.

Dopiero w następnej kolejności, jeśli uzyskamy pozytywną odpowiedź, możemy wnioskować o przygotowaniu pozwu CHF o unieważnienie umowy i klauzul waloryzacyjnych. Gdy jest on gotowy, możemy go zaakceptować i złożyć w odpowiednim sądzie.

Następnie kancelaria podejmuje konieczne działania, mające prowadzić do pozytywnego rozpatrzenia sprawy. Dobrze dobrana firma prawnicza nie powinna się zamykać na możliwości ugody ze strony instytucji bankowej.

Mają one jednak miejsce stosunkowo rzadko, biorąc pod uwagę strategie, jakie przyjmują polskie banki. Jednak z punktu widzenia klienta, najlepiej by kancelaria dążyła do wygrania postępowania sądowego i uzyskania jak najlepszych warunków rozwiązania bądź odfrankowienia kredytu.

Głównym powodem do unieważnienia umowy kredytu są w tej chwili tak zwane klauzule abuzywne. Są one niedozwolone w umowach kredytowych, więc ich zaistnienie, może być podstawą do podważenia umowy i odfrankowienia kredytu.

To właśnie one pozwalały bankom na przeliczanie rat ustalonych we franku szwajcarskim. Jeśli sąd uzna, że rzeczywiście użyto klauzul abuzywych i dojdzie do ponownego przewalutowania kredytu, bank będzie zmuszony do oddania nadpłaconych rat kredytu, a jeśli uzna umowę za nieważną – do zwrócenia wszystkich rat.

jak odfrankowić umowę kredytową

Czy opłaca się wnosić o odfrankowienie umowy?

Wszystko zależy tutaj od konkretnej umowy. Należy pamiętać, że każda umowa jest inna i wszystkie tego typu sprawy należy rozstrzygać indywidualnie. Najczęściej w procesie można odzyskać od kilku do kilkunastu tysięcy złotych, co w takiej sytuacji może być naprawdę dużą pomocą dla poszkodowanych.

Co więcej, jeśli spłata kredytu nie dobiegła końca, może dojść do przewalutowania kredytu i spłacania go do końca już w polskiej walucie.

Przy tego rodzaju procesach warto, a wręcz należy, zwrócić się po pomoc do wykwalifikowanych kancelarii prawnych. Prowadzenie sprawy o odfrankowienie jest trudne i wymaga dużej znajomości zawiłego prawa bankowego.

Nie poleca się więc prób samodzielnego rozwiązywania takich sporów. Kluczowa jest tutaj także szczegółowa analiza umów pod konkretnym kątem, jakim jest sprawa sądowa, a do tego także potrzebna jest specjalistyczna wiedza, której jako laicy możemy po prostu nie posiadać.

Jak wybrać kancelarię, która spełni nasze oczekiwania?

Pomoc dla Frankowiczów musi być dokładnie zaplanowana i wymaga ogromnej wiedzy i obeznania w temacie. Dlatego warto wcześniej przeanalizować rynek pod tym względem i upewnić się, że wybieramy doświadczoną w podobnych sprawach kancelarię.

Od tego zależy przecież jak wiele, i czy w ogóle, uda nam się odzyskać naszych pieniędzy, które niesłusznie zostały przeznaczone na opłacenie kredytu.