Jak podzielić majątek po rozwodzie?

Jako nowożeńcy nie zastanawiamy się nad tym co należy do kogo – zaczynamy budować wspólne życie. Jednak kiedy małżeństwo się kończy rozwodem wiąże się to z trudnymi decyzjami i wieloma dyskusjami nad tym, kto co powinien dostać oraz jak sprawiedliwie podzielić nasz majątek.

W idealnej sytuacji para może współpracować, aby zdecydować, jak podzielić majątek, długi i aktywa. Gdy nie jest to możliwe ze względu na spór lub złożoną kwestię dotyczącą własności bądź wartości nieruchomości, oboje małżonkowie mogą być zmuszeni zatrudnić adwokatów do negocjacji w ich imieniu lub nawet udać się do sądu i poprosić sędziego o podzielenie majątku małżeńskiego.

Jakie są rodzaje rozwodów?

Z punktu widzenia prawnego rozwód to oczywiście zakończenie małżeństwa. Jednak kiedy patrzymy na to, jak to przebiega możemy zauważyć, że rozwody wyglądają bardzo różnie. Na przykład w przypadku bezspornego rozwodu obie strony dochodzą do porozumienia w sprawie wszystkich warunków rozwodu i składają dokumenty do sądu.

W tym scenariuszu zwykle nie ma formalnego procesu. Takie rozwiązanie może być znacznie tańsze niż przeciągające się w czasie spory sądowe. Kosztuje nas to mniej nerwów, stresu, oszczędzamy czas, zmniejszamy koszty sądowe i opłaty prawne oraz unikamy przedłużających się sporów ze współmałżonkiem. Powinniśmy jednak nawet w takiej sytuacji zatrudnić prawnika, który zadba o dopełnienie wszystkich formalności i spisanie ustaleń na piśmie. Duże doświadczenie w sprawach rozwodowych ma kancelaria adwokacka w Toruniu Aleksandry Krawczyk-Głowackiej.

Spory rozwodowe to to, co przychodzi nam na myśl kiedy wyobrażamy sobie rozwód. Są to przypadki, w których istnieje wiele nieporozumień w kluczowych obszarach, takich jak nieruchomości, dzieci i wsparcie małżeńskie. Każdy współmałżonek jest reprezentowany przez adwokata podczas rozwodu, a sędzia nadzoruje sprawę do czasu rozliczenia. Ten typ rozwodu może być długi i kosztowny.

Niestety nigdy nie mamy pewności, czy nasz rozwód przebiegnie ugodowo, czy będzie mu towarzyszył spór. Zwłaszcza gdy zaczynamy mówić o pieniądzach nawet najspokojniejsza para może się pokłócić. Z tego powodu warto od początku skorzystać z pomocy specjalistów takich jak prawnik Aleksandra Krawczyk-Głowacka z Torunia.

Jak podzielić majątek?

Majątek możemy podzielić przed rozwodem, podczas sprawy rozwodowej, ale również w osobnej sprawie sądowej, która może się odbywać po rozwodzie. Może towarzyszyć temu sprawa sądowa, ale możemy też zawszeć ze sobą ugodę, która reguluje kwestie majątkowe.

 

Majątek możemy dzielić na wiele różnych sposobów. Pierwszy z nich to podział w naturze, czyli po prostu podzielenie pieniędzy lub wyodrębnienie dwóch lokali z jednego, wspólnego do tej pory, budynku.

Kolejnym rozwiązaniem jest przyznanie jakiejś części majątku na wyłączność jednemu małżonkowi, który będzie jednocześnie miał obowiązek spłacić drugą stronę. Zazwyczaj mówimy tu o nieruchomościach, np. jedna strona otrzymuje mieszkanie, ale musi spłacić wkład drugiej strony.

Ostatecznym rozwiązaniem jest egzekucyjna sprzedaż całego majątku i podział kwoty pomiędzy współmałżonków. Jest to jednak jedno z gorszych rozwiązań, ponieważ przeciąga cały proces, a w takim trybie sprzedaży zazwyczaj uzyskujemy mniejsze kwoty. Tracimy więc zarówno czas, jak i pieniądze.

Powinniśmy wiedzieć, że z założenia majątek małżeństwa jest dzielony po równo. Jednak na nasz wniosek, lub wniosek naszego byłego partnera, sąd może ustalić inny procentowy udział we wspólnym majątku, np. 70% – 30%. Musimy jednak uzasadnić dlaczego takie rozwiązanie będzie sprawiedliwe.