Kiedy i komu przysługuje prawnik z urzędu?

Problemy prawne to mnóstwo stresu i nerwów, którym trudno zapobiec. Złagodzić je nieco może jednak wsparcie profesjonalnego adwokata z doświadczeniem w konkretnej tematyce prawnej. Niestety nie każdy może pozwolić sobie na opłacenie prawnika z doświadczeniem, który pomoże mu podczas sprawy w sądzie. W takich sytuacjach można rozważyć pozyskanie prawnika z urzędu. Kim on dokładnie jest i czy w każdym przypadku przysługuje jego wsparcie? Na jaką pomoc można liczyć z jego strony i w jakich sytuacjach? Dowiedz się na ten temat więcej i sprawdź, czy w Twojej sytuacji możesz ubiegać się o wsparcie prawnika z urzędu.

Kim jest prawnik z urzędu i komu przysługuje?

Zatrudnienie wyspecjalizowanego adwokata zazwyczaj wiąże się z kosztami, na które nie zawsze można sobie pozwolić. Profesjonalne usługi prawnicze są jednak jak najbardziej wskazane zarówno przy skomplikowanych sprawach, jak i tych zdecydowanie prostszych. W przypadku, gdy nie chcesz tracić funduszy na prawnika, możesz postarać się o prawnika z urzędu. Ubiegać się o jego pomoc może każdy, jednak nie zawsze sąd uzna, że należy taką prośbę rozpatrzyć pozytywnie. Prawnik z urzędu przysługuje przede wszystkim osobom, jak łatwo się domyślić, które nie mogą sobie pozwolić z powodów finansowych na zatrudnienie prawnika na własny koszt. Musi być to jednak udowodnione.

Osoba, która ubiega się o prawnika z urzędu, musi przedstawić swoje dochody oraz sprawozdanie majątkowe. Ważne jest także to, czy najbliższa rodzina nie jest w stanie pokryć kosztów prawnika dla osoby znajdującej się w kłopotach prawnych.

Jeśli sąd pozytywnie rozpatrzy wniosek o przyznanie adwokata z urzędu, osoba ubiegająca się o niego, może sama wskazać konkretnego prawnika, z którego pomocy chciałby skorzystać. Prawnik z urzędu z automatu otrzymuje pełnomocnictwo procesowe, dlatego też jego obowiązki są dokładnie takie same, jak każdego innego adwokata. Jego pełnomocnictwo trwa do czasu zakończenia procesu, chyba że sąd zadecyduje inaczej. Oznacza to, że prawnik z urzędu będzie reprezentował osobę, której został przyznany przez wszystkie rozprawy, które będą dotyczyć tej konkretnej sprawy.

Zawsze korzystaj ze wsparcia profesjonalistów

Prawo w Polsce w wielu kwestiach jest bardzo zawiłe. Niektóre kwestie mogą wydawać się zwykłym obywatelom bardzo niezrozumiałe. Dlatego też, aby uniknąć nieporozumień oraz niejasności, konieczne jest skorzystanie ze wsparcia adwokata lub radcy prawnego. Pomoże Ci on w zrozumieniu wszystkich istotnych w sprawie kwestii prawnych oraz rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości dotyczące prowadzenia sprawy. Dodatkowo prawnik na pewno ułatwi Ci przygotowanie się do rozprawy sądowej. Z jego pomocą na pewno uda Wam się wspólnymi siłami ułożyć rozsądny plan działania, który umożliwi Ci udowodnienie swojej niewinności i osiągnięcie sukcesu. Dlatego też nie należy odkładać znalezienia pomocy prawnej na później, tylko udać się do prawnika jak najszybciej, jak tylko pojawią się problemy, z którymi musisz się uporać.

W zależności od tego, jakie dokładnie będziesz mieć problemy prawne, możesz poszukać adwokata, który będzie doskonale znał się na konkretnej tematyce i gałęzi prawa. Takie podejście na pewno Ci pomoże uporać się z problemem tak szybko, jak to tylko możliwe. Wsparcie prawne dla wielu może wydawać się zbędnym wydatkiem lub niepotrzebną pracą papierkową, jednak naprawdę warto zdecydować się na tego typu pomoc. Dzięki adwokatowi na pewno cała sprawa może potoczyć się szybciej.

logo adwokat Kancelaria adwokacka Dagmary Grzyszkiewicz-Dudzik oferuje pomoc prawną Świdnica w zakresie spraw karnych i cywilnych. Zapraszamy do zapoznania się z usługami:

WWW: http://gryszkiewicz-dudzik.pl/
Telefon: + 48 667 560 670
E-mail: adwokat@gryszkiewicz-dudzik.pl