Kupujesz mieszkanie w mieście lub w jego otulinie? Pewnie już wiesz, że czeka cię sporo formalności, załatwiania dokumentów, wpisów i niejedna wizyta u notariusza czy w banku.
Z kupnem nieruchomości wiąże się jednak jeszcze jedna bardzo istotna kwestia, a mianowicie odbiór mieszkania. Aby wszystko było zgodne z prawem, warto skorzystać z fachowych usług notariusza. Notariusz, jako osoba świetnie znająca się na prawie, pomoże nam rozważyć wiele kwestii. Dodatkowo, w kancelarii notarialnej zostaną sporządzone wszelkie wymagane dokumenty. Rolą notariusza jest nadanie statusu prawnego dokumentom w przypadku kupna mieszkania.
Na czym polega odbiór mieszkania?
Idea procedury nie jest skomplikowana – właściciel ma prawo sprawdzić, czy mieszkanie, za które zapłacił, jest zgodne z projektami. To dość palący problem szczególnie dziś, kiedy ze względu na niższą cenę transakcji często wiele osób decyduje się na kupno… dziury w ziemi. Kupujemy projekty i czekamy dopiero na ich realizację. Parę lat temu rynkiem wstrząsnął upadek kilku poważnych deweloperów, jednak sytuacja się ustabilizowała i nadal jest to jedna z popularniejszych form nabywania nieruchomości.
Zanim jednak odbierze się klucze do mieszkania w stanie deweloperskim – a więc czekającego tylko na ostateczne wykończenia i wniesienie mebli – trzeba mieszkanie odebrać. Polega to na dość dokładnym sprawdzeniu zgodności stanu faktycznego z projektem. Warto na odbiór mieszkania wziąć plany projektowe, by porównać rozmieszczenie instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej i gazowej. Przyda się również miarka lub poziomica, aby ocenić rozmiary pomieszczenia i stan podłóg oraz ścian.
Cała procedura może okazać się cokolwiek skomplikowana – warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy wykonującej odbiory mieszkań, lub poprosić o pomoc inspektora nadzoru budowlanego, korzystając z pośrednictwa Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budowlanych.
Odbiór mieszkania krok po kroku
Bardzo istotne jest sprawdzenie stanu stolarki drzwi i okien oraz użytych materiałów – za które przecież zapłacono w ramach kupna całego mieszkania czy domu. Trzeba przyjrzeć się tynkom, czy są równe i gładkie. To wszystko może zająć trochę czasu, ale przedstawiciel wykonawcy nie powinien popędzać – właściciel mieszkania ma pełne prawo do obejrzenia go dokładnie. Każdą zauważoną nieprawidłowość czy niezgodność należy wpisać do protokołu. Podpisanie protokołu zobowiązuje wykonawcę do naprawienia lub usunięcia ewentualnych usterek czy niedoróbek w określonym czasie.
Jeśli po kilku miesiącach wyjdą poważne wady konstrukcji lub wykończenia, obowiązuje rękojmia. W przypadku wad konstrukcyjnych trwa ona przez trzy lata od popisania protokołu odbioru, a jeśli dotyczy wykończenia – przez rok od wykonania usługi. Świadomość przysługujących konsumentowi praw znacznie ułatwia wynegocjowanie dla siebie korzystnych warunków naprawy. Ponieważ zapłaciliśmy za mieszkanie, mamy prawo cieszyć się takim stanem, jaki obiecał generalny wykonawca.
Zakup nieruchomości – rola notariusza
Notariusz jako osoba zaufania publicznego, ma za zadanie działać na korzyść klienta. Kupując mieszkanie, chcemy być pewni, że nie jest ono obciążone hipoteką czy nie dotyczą go inne problemy. Notariusz sporządza wszystkie potrzebne dokumenty, kopie, odpisy oraz wiele innych. Udając się do notariusza, możemy mieć pewność, że kupno mieszkania odbywa się zgodnie z prawem i że jest legalną formalnością bez ukrytych kosztów czy zobowiązań.
Artykuł powstał dzięki współpracy z notariuszami z Kancelarii Notarialnej z Katowic.