Lepiej mieć umowę o pracę

Sytuacja na rynku pracy obecnie nie napawa optymizmem. Jeśli jednak mamy odpowiednią motywację, to można znaleźć zatrudnienie, zdobyć doświadczenie i samodzielnie się utrzymać. Wymarzoną sytuacją dla wielu młodych ludzi jest dzisiaj umowa o pracę. Jest to nie tylko gwarancja stabilizacji, ale także zapewnienia sobie wielu praw, jakich nie posiadają osoby zatrudnione na umowę zlecenie czy o dzieło. Należy więc wziąć to pod uwagę, jeśli chcemy odpowiednio zabezpieczyć swoje interesy.

document-428338_1280

W przypadku umowy o pracę pracownikowi przysługuje urlop. Długość urlopu jest związana z posiadanym stażem pracy, do którego wliczają się również studia. Dodatkowo mamy możliwość wzięcia wolnego na żądanie, gdy ma miejsce wyjątkowa sytuacja. Pracownik zatrudniony w ten sposób zyskuje zatem pełnię praw, dzięki którym można czuć się w pracy znacznie bardziej komfortowo. Warto jednak dokładnie czytać swoje umowy przed podpisaniem i czasami także negocjować niektóre zapisy, a wtedy rzeczywiście będziemy mogli zadbać o swoją przyszłość.

Ważne jest chociażby zawarcie paragrafu dotyczącego rozwiązania umowy. Najlepiej jasno określić, jaki okres wypowiedzenia obowiązuje. Wtedy nie ma żadnych wątpliwości co do zasad rozstania się z daną firmą. Czasami gdy takiego zapisu brakuje, okazuje się, że pracodawca wykorzystuje to, by szybciej nas zwolnić, bez zachowania odpowiednich terminów. Może się też zdarzyć odwrotna sytuacja, w której pracodawca nie będzie chciał pozwolić nam odejść ze stanowiska. Na szczęście mamy jeszcze kodeks pracy, który wiele spraw reguluje. Jest jednak znacznie prościej, jeśli takie zapisy od razu znajdują się w umowie. Warto więc wziąć to pod uwagę, chociaż oczywiście w momencie zatrudnienia, niewiele osób myśli o zasadach odejścia z pracy. Lepiej jednak wcześniej zająć się tym zagadnieniem, by później nie mieć z tego powodu większych problemów. Umowa o pracę to dobre zabezpieczenie interesów pracownika, ale trzeba ją dokładnie przeczytać i przeanalizować, zanim ją przeczytamy. Warto więc mieć to wszystko na uwadze w takiej sytuacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.