Naruszenie wizerunku

Sprawy dotyczące naruszenia wizerunku coraz częściej pojawiają się na polskich wokandach. Jest to związane z rosnącą świadomością w tym temacie, więc rzeczywiście należy wziąć to wszystko pod uwagę. Bardzo często naruszenie wizerunku ma związek z kradzieżą zdjęcia. Dlatego te sprawy często prowadzone są wspólnie, a fotograf współpracuje z osobami, jakie na fotografii się znalazły. Wbrew pozorom jest to poważny problem, zwłaszcza jeśli wizerunek został wykorzystany w celach zarobkowych.

case-law-677940_1280

Nawet wielkie firmy i producenci odzieży wykorzystują nielegalnie zdjęcia znanych fotografów. Później odbywają się głośne procesy i trzeba zapłacić spore odszkodowania. Oczywiście w naszym kraju tak olbrzymie kwoty nie są możliwe do uzyskania, a prawo w zakresie naruszania wizerunku dopiero tak naprawdę raczkuje. Jeśli ktoś ukradł zdjęcie i naruszył wizerunek osób, to oczywiście może zostać ukarany. Głównie tutaj mają miejsce sprawy z powództwa cywilnego i żąda się odpowiedniego odszkodowania. Kwota odszkodowania jest większa w momencie, gdy zdjęcie czy wizerunek zostały wykorzystane w celach zarobkowych. Wtedy można w dość znaczący sposób podwyższyć kwotę żądanego zadośćuczynienia. Najbardziej kontrowersyjne są sprawy, w których okazuje się, że naruszono wizerunek dzieci. Wtedy rodzice są jeszcze bardziej zdeterminowani do tego, by ukarać sprawców. Oczywiście na początku żąda się zaprzestania naruszenia wizerunku, usunięcia wszelkich publikacji, a dopiero później wchodzi się na drogę postępowania sądowego.

Warto także pamiętać, że wizerunek mogą wykorzystać także fotografowie. Jeśli zatem wykonuje się zdjęcia, to należy uzyskać zgodę na wykorzystanie wizerunku. Bez takiego pozwolenia nawet fotograf nie może udostępniać fotografii z daną osobą, czy wykorzystywać ich do reklamy i celów marketingowych. Dzisiaj wykorzystuje się wizerunek nawet w przedszkolach. Trzeba zatem koniecznie chronić swoje dzieci i decydować, czy chcemy się na to godzić, czy nie. Mamy tutaj jak najbardziej wolny wybór.