Po czym poznać dobrego prawnika?

Po owocach ich poznacie

Dobry prawnik – to sformułowanie powtarzane jest bardzo często. „Idź do dobrego prawnika”. Tak jakby to, że jest dobry miało mieć wpływ na to czy nasza sprawa zostanie załatwiona. I szczerze powiedziawszy – ma. Bo adwokatów i innych ludzi zajmujących się prawem w Polsce są tysiące. Część z nich nawet nie ukończyła dobrej szkoły nie mówiąc już o doświadczeniu.

Ale zanim przekonamy się kto to jest ta postać o której rozmawiamy musimy sobie zadać pytanie do czego w ogóle jest nam potrzebny. Bo w zależności od tego kogo potrzebujemy do załatwienia naszej sprawy musimy zwrócić się do innych osób. W prawie podobnie jak w medycynie panuje specjalizacja – bardziej skomplikowane sprawy w konkretnej dziedzinie kierujemy do specjalisty a nie do przypadkowego prawnika, który zajmuje się wszystkim i niczym. I to ważne szczególnie w sprawach trudnych i skomplikowanych.

Jednak nawet jeśli zobaczymy już ogłoszenie powinniśmy zastanowić się po czym można poznać odpowiedniego specjalistę. Na pewno naszą uwagę powinno zwrócić wykształcenie. Prawo do wykonywania zawodu czy aplikacja to oczywistość ale chodzi także o szkołę wyższą jaką ten jegomość ukończył. Oczywiście nie świadczy to w sposób jednoznaczny o tym jak załatwione zostaną nasze sprawy jednak warto się nad tym chwilę pokłonić. Kolejną rzeczą jest doświadczenie. Niektórzy uważają, że w prawie jeszcze bardziej znaczące niż wykształcenie. Ilość klientów czy załatwionych spraw z „naszej” dziedziny powinny zwrócić naszą uwagę.

prawnik1Ostatnią rzeczą na jaką powinniśmy zwrócić uwagę są opinie. W szczególności te do znalezienia w internecie. Ale tutaj uwaga – część z nich to wpisy reklamowe, które zostały spreparowane w ramach tak zwanego marketingu szeptanego. Poza tym istnieje także druga strona tego zjawiska czyli wpisy oczerniające pochodzące od konkurencji. Jeśli uda nam się odsiać tego typu opinie to możemy dowiedzieć się wiele ciekawego na ten temat. Warto także zapytać kogoś zaufanego tj. rodziny albo znajomych czy nie mają jakiegoś prawnika godnego polecenia. To najbezpieczniejsza metoda dowiedzenia się jak dobry jest dany adwokat i czy warto skorzystać z jego usług.