Podstawowe zadania adwokata

Adwokat jest prawnikiem i sprawuje funkcję obrońcy sądowego. Jest to bardzo pożądany zawód, a co za tym idzie – dobrze płatny. Adwokat występuje przede wszystkim przed sądami każdej instancji oraz w urzędach. Może on reprezentować lub bronić swojego klienta. Natomiast klientem adwokata może być każdy, kto popadł w prawne tarapaty. Musimy jednak mądrze wybierać kompetentnego adwokata. Jest to także osoba, która udzieli nam każdej pomocnej porady prawnej. Często, lecz nie zawsze, bywa tak iż nie poradzimy sobie bez pomocy adwokata. Wszystko zależy od tego, w jakiej sytuacji się znaleźliśmy.

Kiedy możemy się do niego zgłosić?

Do adwokata możemy zgłosić się sami – możemy zadzwonić do znajomego adwokata, wystosować odpowiednie pismo do kancelarii adwokackiej opisując nasz problem, lub przyjść na konsultację osobiście. Najczęściej jednak należy umówić się na wizytę. Adwokaci są osobami w pełni kompetentnymi, co znaczy, że możemy przyjść do kancelarii tak naprawdę w każdej sprawie, która dotyczy złamania przepisów prawnych i tym podobnych.  Jeżeli zostaliśmy niesłusznie oskarżeni lub poszkodowani w jakiejś sprawie, adwokat będzie mógł nam skutecznie pomóc. Możemy się wybrać do adwokata tylko w celu zasięgnięcia konkretnych informacji na pewien temat.

Adwokat i darmowa pomoc – komu może służyć?

Od wielu lat istnieje dodatkowa funkcja, jaką sprawują adwokaci w swoich kancelariach. Mianowicie, jest to udzielanie porad prawnych bezpłatnie. Jest to bardzo dobre wyjście dla osób, które nie obracają się w środowiskach osób zajmujących się prawem.

Poza tym, pomoc adwokacka sporo kosztuje ze względu na to, iż zdecydowana większość ludzi nie zna się tak dobrze na wszystkich rodzajach prawa oraz na artykułach tak, jak właśnie zna się adwokat. Dlatego też jest to dość popularna profesja , dzięki której może zyskać wiele osób. Darmowa pomoc doraźna ze strony adwokata i jego wspólników odbywa się najczęściej w kancelarii.

polskie-prawo

Gdzie możemy spotkać adwokata?

Adwokata możemy spotkać najczęściej w jego kancelarii lub na rozprawach sądowych. Są to bowiem najczęstsze miejsca, w jakich może pracować adwokat. Jest to osoba, która zdecydowaną większość czasu spędza w pracy ze względu na ogromną ilość klientów.

Istotny jest także czas, który adwokat poświęca swoim klientom, dokumentom oraz zaangażowaniem w sprawy. Ponadto, adwokaci zawsze zaangażowani są we wszystkie swoje sprawy. Jeżeli adwokat posiada swoją własną kancelarię lub prowadzi ją wraz ze wspólnikami, zazwyczaj tam go zastaniemy. Jednak nierzadko spotkamy adwokata w sądzie w roli obrońcy.

Adwokat a zawody pokrewne

Zawód adwokata bardzo często mylony jest, lub utożsamiany z zawodami prawnika i radcy prawnego. Są to jednak dwie osobne profesje, więc należy wiedzieć, na czym polega różnica.

Adwokat ma najszersze uprawnienia – może nas reprezentować jako obrońca w każdej sprawie i przed urzędami czy sądami każdej instancji – doradza adwokat Zawadzki.

Radca prawny – udziela porad prawnych najczęściej w kancelarii, ale też może być naszym obrońcą, jednak nie w każdej sprawie. Prawnik natomiast zazwyczaj tylko udziela pomocy i rad prawnych, co jest równie cenione co pomoc pokrewnych zawodów.