Podział majątku podczas rozwodu – jakie są możliwości i najczęstsze problemy?

Rozwód nie jest przyjemnym procesem, jednak niestety w wielu sytuacjach małżonkowie nie widzą innego rozwiązania. W takiej sytuacji niezbędne jest dopilnowanie wielu formalności i bardzo istotnych kwestii. W przypadku posiadania dzieci istotne będzie ustalenie opieki nad nimi oraz określenie wysokości alimentów. Podczas rozwodu należy pamiętać również o podziale majątku między małżonkami. Jak przebiega ten proces i jak najlepiej go załatwić? Jakie są najczęstsze problemy i dlaczego warto skorzystać z pomocy prawnika rozwodowego? Podpowiadamy. 

Różne możliwości dzielenia majątku podczas rozwodu

Rozdysponowanie posiadanych dóbr materialnych i finansowych między małżonków jest jednym z istotniejszych elementów podczas sprawy rozwodowej, choć bardzo często podział majątku jest przeprowadzany jako osobne postępowanie. Ta czynność nie jest potrzebna tylko w przypadku, gdy małżonkowie podpisali intercyzę, która mówi o rozdzielności majątkowej między nimi. Wtedy nie posiadają oni dóbr wspólnych i każde z nich jest odrębnym właścicielem poszczególnych rzeczy materialnych, na przykład samochodu czy mieszkania. Podział majątku można przeprowadzić na dwa podstawowe sposoby. Zależą one przede wszystkim od tego, w jakiej atmosferze przebiega rozwód. Jedna jest bowiem bardziej polubowna, druga wiąże się z dodatkowym postępowaniem sądowym.

Pierwszy sposób podziału majątku między małżonkami podczas rozwodu to umowny podział majątku. Polega on na zawarciu między małżonkami dobrowolnej umowy, w które sami ustalą, w jaki sposób chcą podzielić posiadane dobra wspólne. Ten sposób jest prostszy i wymaga o wiele mniej zachodu, dodatkowo umożliwia szybkie zamknięcie sprawy.

sprawa rozwodowa

O pomoc w sprawie podziału majątku chcemy zwrócić się do radcy prawnego, który zrozumie naszą sytuację i w każdej sytuacji znajdzie dla nas korzystne rozwiązanie. Skontaktuj się z profesjonalnym adwokatem od rozwodów z Torunia.

Niestety nie zawsze istnieje możliwość uzyskania porozumienia w kwestii podziału majątku pomiędzy małżonków, którzy prowadzą spór na przykład o dom czy samochód. Wtedy konieczny jest sądowy podział majątku. Może on zostać przeprowadzony w ramach sprawy rozwodowej, jednak rzadko tak się dzieje. Ze względu na złożoność tego typu kwestii, sąd zazwyczaj decyduje się na osobne postępowanie w tym zakresie. Dlatego też sądowy podział majątku trwa znacznie dłużej niż ugoda między małżonkami. Takie sprawy potrafią ciągnąć się latami, dlatego warto w tej kwestii mieć wsparcie dobrego prawnika od rozwodów.

Aby uniknąć problemów – skorzystaj z pomocy specjalisty

Małżeństwa podczas procesu rozwodowego bardzo często mają problem z dojściem do porozumienia. Rozwody niestety bywają bardzo trudne, szczególnie te, w których orzekana jest wina za rozpad małżeństwa. Dlatego też, aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji i niespodzianek, warto zdecydować się na wsparcie ze strony profesjonalistów z kancelarii prawniczej. W sytuacji, gdy rozwód jest naprawdę trudny, a strony nie potrafią dojść do porozumienia, mediacje prawnicze na pewno będą bardzo przydatne i pozwolą łatwiej dojść stronom do porozumienia. Zamiast więc ryzykować i próbować zająć się tą sprawą samemu, warto znaleźć dobrego prawnika od rozwodów i skorzystać z jego wsparcia merytorycznego.

Podczas podziału majątku oraz w trakcie procesu rozwodowego często występują nieprzewidziane komplikacje, takie jak chęć orzeczenia rozpadu małżeństwa z winy partnera, dodatkowe alimenty na współmałżonka czy nierówny podział majątku ze względu na wkład własny, czy sytuację finansową współmałżonka. Jeśli nie dochodzi do umownego podziału majątku, tylko musi zostać przeprowadzony sądowny podział majątku, wsparcie ze strony prawnika na pewno będzie nieocenione. Jest to bowiem dodatkowe postępowanie, które wiążę się z kolejnymi formalnościami i kwestiami prawnymi. W przeciwnym razie ostateczne rozstrzygnięcie sporu podczas podziału majątku pomiędzy byłych małżonków może być bardzo niekorzystne.