Rejestracja pracowników w Wielkiej Brytanii

Władze Wielkiej Brytanii doskonale zdają sobie sprawę z tego, że osoby, które przyjechały na Wyspy w celach zarobkowych, mogą znacząco przyczynić się do rozwoju ekonomicznego kraju. Jakie kroki podejmują obie strony, aby podnieść zysk swoich poczynań?

Obywatele krajów A8 mogą pracować w UK

Wiele osób wyjeżdża do Zjednoczonego Królestwa przede wszystkim „za chlebem”. W 2013 roku ten powód przyświecał aż 3/4 osób, które zdecydowały się na wyjazd z Polski. Większość z nich za cel obrała sobie właśnie Anglię. Wreszcie Wielka Brytania dojrzała, by otworzyć rynek pracy mieszkańcom krajów A8 – to Łotwa, Litwa, Estonia, Czechy, Polska, Słowacja, Węgry i Słowenia. Emigranci z tych krajów zyskali możliwość rejestracji w brytyjskim systemie pracowników. Otwarcie rynku pracy oznacza, że zatrudnieni mogą pracować legalnie, nie „na czarno”, oraz że są chronieni przez brytyjskie prawo pracy.

rejestracja pracowników w wielkiej brytanii

Równocześnie jednak obywatele krajów A8 tracą możliwość otrzymywania licznych zasiłków – dla osób o niskich dochodach, na dzieci, dofinansowania na mieszkanie. A wiadomo przecież, że koszty utrzymania w Wielkiej Brytanii są proporcjonalnie wyższe. Wiele firm prawnych służy pomocą w uzupełnieniu formalności – założenie spółki w Wielkiej Brytanii przez Veto Sp. z o.o. to dobra decyzja.

Rejestracja pracowników w Wielkiej Brytanii

Nieco inaczej przedstawia się sprawa, jeśli ktoś zakłada w Zjednoczonym Królestwie spółkę i chce na miejscu zarejestrować swoich pracowników. Wtedy to pracodawca powinien zająć się dopełnieniem wszelkich formalności, a więc przekazać odpowiednie dokumenty i wypełnione formularze do Worker Registration Scheme, czyli Wydziału Rejestracji Pracowników. Warto wiedzieć, że opłata za rejestrację wynosi około 70 funtów.

rejestracja pracowników w wielkiej brytanii

Do WRS trzeba przekazać wypełniony formularz, dowód osobisty lub paszport, który poświadcza obywatelstwo w Unii czy też na terenie Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej, oraz zaświadczenie rejestracyjne. Dokumenty są oczywiście zwracane. Za każdym razem, gdy zmienia się pracę, potrzebne jest nowe zaświadczenie – nie jest natomiast konieczna kolejna rejestracja.