Spadek a usługi notariusza

Kiedy pojawia się konieczność poradzenia sobie z formalnościami spadkowymi, warto zgłosić się z tym do specjalisty. 

Dobrym wyborem będzie współpraca z notariuszem, który ma doświadczenie w takich kwestiach i będzie w stanie zająć się daną sprawą. Jeśli chcesz wiedzieć, jakie dokładnie usługi świadczy notariusz w sprawach spadkowych, zapraszamy do lektury tego artykułu. Znajdziesz tu informacje o tym, w jaki sposób kwestie spadkowe są rozwiązywane w kancelarii notarialnej.

Poświadczenie dziedziczenia

Spadek jest pod względem prawnym tematem bardzo rozległym i powstają z jego powodu bardzo różne problemy, czy też sprawy do rozwiązania. Wiele z nich można rozwiązać właśnie u notariusza, który zajmuje się liczną dokumentacją prawną, aktami i poświadczeniami. Na pewno można u notariusza uzyskać poświadczenie dziedziczenia, które wydawane jest na wniosek nabycia spadku. Jest to możliwe wtedy, kiedy nie ma żadnych wątpliwości co do tego, kto jest spadkobiercą i nie musi być rozwiązywany w tej sprawie żaden spór.

W przypadku takiego sporu poświadczenie zostaje wydawane przez sąd po rozstrzygnięciu kwestii przyznania spadku.

kancelaria notarialna Warszawa

Kiedy jeszcze można otrzymać takie poświadczenie spadku? Zarówno wówczas, kiedy osoba zmarła określiła swoich spadkobierców w testamencie, jak i wtedy, gdy tego nie zrobiła. Według prawa spadek przyznawany jest wówczas określonym członkom rodziny. Warto wnioskować o wydanie poświadczenia dziedziczenia, ponieważ jest to dokument ostatecznie rozstrzygający, co do kogo należy i może się okazać przydatny w przyszłości podczas załatwiania innych formalności.

Podział spadku

Inną formalnością, z którą można uporać się z pomocą notariusza, jest podział spadku. W przypadku, kiedy dany spadek jest dziedziczony przez kilka osób, trzeba nie tylko przyznać im prawo do tego spadku, czyli wydać wspomniane poświadczenie spadku, ale niezbędne będzie również podzielenie go tak, aby każdy spadkobierca otrzymał słuszną należność.

Do tej usługi niezbędne będą bardzo różne dokumenty, w zależności od tego, co wchodzi w skład spadku. Jeśli są to nieruchomości, pojazdy czy innego rodzaju własności, niezbędne będą dokumenty, które ich dotyczą. Zdarza się również, że ktoś, kto otrzymał jakiś spadek, nie chce go przyjąć i taką sprawę również można rozwiązać u notariusza. Jest to wówczas zbycie spadku i można go dokonać po uprzednim przyjęciu go.

notariusz w Warszawie

Sporządzanie testamentu

Oczywiście sprawą w oczywisty sposób powiązaną ze spadkiem jest sporządzanie testamentu, w którym określone zostaje, komu przekazana zostaje jakaś własność czy pieniądze. U notariusza można sporządzić taki testament bez problemu i szybko. Jest to standardowa procedura prawna, podczas której notariusz spisuje wolę spadkodawcy, a ten podpisuje się pod nią.

Jeśli spadkodawca jest osobą chorą, która nie jest w stanie pojawić się w kancelarii notarialnej, notariusz może sporządzić ten dokument w dowolnym miejscu, w którym klient przebywa, np. w domu lub w szpitalu – miejsce nie ma tutaj znaczenia. Oprócz tego, jeśli spadkodawca jest osobą bardzo chorą i niezdolną do podpisania się pod swoją wolą, może pozostawić pod nią odcisk palca.

Usługi u notariusza, które dotyczą spadku, są wykonywane zazwyczaj znacznie szybciej, niż w sądzie i z tego powodu wiele osób preferuje współpracę z notariuszem. W przypadku kwestii niejasnych, które wymagają rozstrzygania przez sąd, trzeba je rozwiązać właśnie w sądzie, ale sprawy standardowe można bezproblemowo załatwić w kancelarii prawnej, która ma doświadczenie w licznych kwestiach spadkowych i nie tylko.

Artykuł powstał we współpracy z Kancelarią Notarialną w Katowicach.