Ustalenie kontaktów z dzieckiem – jak dopełnić formalności?

Kiedy sprawa rozwodowa nie idzie po naszej myśli i nie potrafimy się porozumieć z naszym byłym współmałżonkiem, warto ustalić kontakty z dzieckiem poprzez sąd. Kwestie częstotliwości widzeń są ustalane indywidualne. Tylko jak to zrobić, aby wszystko poszło sprawnie i z korzyści ą dla wszystkich?

Ile czasu należy się rodzicowi po rozwodzie na kontakt z dzieckiem?

Na początku warto rozgraniczyć pewne kwestie. Kontakt z dzieckiem powinien być stały i nieograniczony. Dziecko powinno mieć możliwość rozmowy oraz kontaktu niewerbalnego z rodzicem każdego dnia. Jednakże sytuacja zmienia się w przypadku odwiedzin dziecka przez opiekuna bądź bezpośredni kontakt z niepełnoletnim poza jego miejscem zamieszkania.

W przypadku, kiedy rodzice małoletniego rozwodzą się bez orzekania o winie i decydują, że sami ustalą kwestię kontaktów i zamieszkania dziecka, sprawa jest prosta. Dziecko ma taki kontakt z obojgiem rodziców, jaki ustalą jego opiekunowie.

Sytuacja komplikuje się w przypadku gdy rodzice nie mogą się dogadać, wtedy kwestie widzeń z dzieckiem ustala sąd rodzinny. Zazwyczaj rodzic, u którego nie mieszka małoletni, może spędzać co drugi weekend ze swoim rodzicem, może to być pełen weekend (czyli od piątku popołudnia do niedzieli wieczora, lub tylko przez sobotę i niedzielę). Choć zdarza się, ze wizyty u drugiego rodzica są rzadsze np. jedna sobota w miesiącu.

W takim przypadku często też dziecko spędza wybrany miesiąc wakacji u jednego rodzica, a drugi miesiąc u drugiego. Podobnie jest z feriami zimowymi.

Prawnik rodzinny Wrocław

Od czego zależy częstotliwość spotkań z dzieckiem?

Częstotliwość spotkań z dzieckiem jest zależna od wielu czynników. Przede wszystkim od wieku niepełnoletniego. Małe dziecko może nie pamiętać rodzica, jeżeli ten będzie się z nim widywał tylko 2 razy w miesiącu. Z tego względu zasądzone kontakty powinny być częstsze.

Poza tym ważna jest więź emocjonalna małoletniego z opiekunem. Dziecko, które ma silne powiązania z rodzicem i aktualnie zasądzone kontakty są niewystarczające, może za pośrednictwem rodzica ubiegać się o częstsze widzenia. Czasem, kiedy dziecko jest starsze, sąd może wziąć jego opinię pod uwagę.

Jakie kroki musi podjąć każda ze stron, aby zabezpieczyć kontakty z dzieckiem?

Jeżeli pomimo ustaleń obawiamy się, że mogą one nie być respektowane przez jedną ze stron, warto swoje interesy zabezpieczyć.  W tym celu należy złożyć wniosek o uregulowanie kontaktów z dzieckiem do sądu rejonowego. W dokumencie należy wpisać dane osoby wnioskującej w tym nr PESEL oraz dane drugiego rodzica, którego nazywa się uczestnikiem postępowania, a także adresy obu stron. We wniosku należy zawrzeć uzasadnienie, dlaczego chcemy uregulować tę kwestię przez sąd, a także własną szczegółową propozycję harmonogramu widzeń z dzieckiem.

Nie należy zapominać o okresie świątecznym. Zazwyczaj jest to czas, który każdy z rodziców chce spędzić z dzieckiem, z tego względu warto to wcześniej doprecyzować. Oprócz tego warto zastanowić się, jak rozwiązać kwestię wakacji i ferii zimowych, a także formę kontaktu, zwłaszcza niebezpośredniego. Sąd wyda postanowienie, które reguluje kwestie kontaktów, powinny być one jak najbardziej precyzyjnie określone, by nie powstawały rozbieżne kwestie interpretacyjne.

W jaki sposób adwokat może pomóc w ustaleniu kontaktów z dzieckiem?

Przede wszystkim adwokat pomoże już na samym początku, ponieważ określi, czy nasze roszczenia są podstawne, czy też nie. Dzięki temu możemy uniknąć nie tylko nieprzyjemnej sytuacji wynikającej z nadmiernych kosztów postępowania sądowego.

Ważne jest również jego doświadczenie, dzięki czemu nasz komfort psychiczny się zwiększa. Najlepiej zwrócić się do polecanego prawnika rodzinnego we Wrocławiu, ponieważ to między innymi tutaj można znaleźć odpowiednich specjalistów.

Prawnik rodzinny Wrocław

Ustalenie kontaktów z dzieckiem to ważna kwestia podczas sprawy rozwodowej. Warto ją doprecyzować, by nie było niedomówień. Przez ten proces sprawnie może przeprowadzić nas prawnik, który specjalizuje się w prawie rodzinnym.