Zakładanie spółki – porady prawne

Pragnąc założyć własną działalność gospodarczą warto pomyśleć o zapewnieniu sobie fachowego i profesjonalnego doradztwa prawnego. Wykwalifikowani prawnicy w jasny i zrozumiały sposób podpowiedzą, jak zarejestrować spółkę krok po kroku.

Kilka lat temu wprowadzono w Polsce znaczne ułatwienia w kwestii zakładania spółek. Dlatego też obecnie stworzenie własnej działalności gospodarczej wydaje się o wiele prostszym i szybszym niż jeszcze w latach dziewięćdziesiątych. Nie ulega jednakże wątpliwości, iż doświadczeni w prawie handlowym, gospodarczym i administracyjnym radcy prawni skuteczniej i sprawniej przeprowadzą przyszłych przedsiębiorców przez gąszcz zawiłości prawnych.

Zależnie od potrzeb, oczekiwań i realizowanych celów, przyszła firma może stać się odmiennym rodzajem spółki. Celem przybliżenia tematyki, przedstawiamy najpopularniejsze typy spółek, występujących obecnie na polskim rynku pracy:

SPÓŁKA JAWNA to swego rodzaju osobowa spółka, która prowadzi działalność gospodarczą, bezpośrednio pod zwierzchnictwem własnej firmy. Ten rodzaj działalności posiada swój określony majątek, na który składają się wkłady oraz nabyte w drodze kupna mienie, na przykład nieruchomości.

SPÓŁKA CYWILNA z kolei nie posiada osobowości prawnej. Tym samym nie stanowi ona samodzielnego podmiotu (względem prawa), jednakże to jej wspólnicy traktowani są jako podmioty prawne. Spółka cywilna nie posiada także własnego mienia, aczkolwiek wszelkie nabyte przez nią usługi czy towary stanowią wspólne dobro współwłaścicieli.

SPÓŁKA AKCYJNA to rodzaj spółki kapitałowej, której działalność reguluje Kodeks spółek handlowych. Całość kapitału takiej spółki rozdysponowana jest pomiędzy jest właścicieli na akcje, o równej wartości, które mogą być zarówno sprzedawane jak i kupowane.

SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ (spółka z o.o.), którą może założyć jedna jak i więcej osób, prawnych lub fizycznych. Nie posiada ona jednak osobowości prawnej, chociaż jej wymagany kapitał wynosi co najmniej 5 tysięcy złotych.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, wynajmij prawnika, który pomoże Tobie i Twojej firmie przybrać odpowiednią formę prawną.