Jak przeprowadzić skuteczne negocjacje?

Wiele osób myli zwykłe dyskutowanie z negocjacjami. Podczas tych drugich dąży się do tego, by zmienić stan początkowy. Każda ze stron biorących udział w negocjacjach, chce uzyskać jak najwięcej korzyści dla siebie. Idealnie jest, gdy w wyniku takich zabiegów dochodzi się więc do kompromisu, który zadowala wszystkich.

W jaki sposób skutecznie negocjować?

Kluczem do skutecznych negocjacji jest zastosowanie odpowiednich technik negocjacyjnych. Jest ich naprawdę całe mnóstwo. Najpopularniejszą jest jednak „wysokie, niskie otwarcie”.
Na czym polega? Ta technika jest stosowana zarówno w wymagających, jak i codziennych warunkach. Jest znana praktycznie każdemu, choć nie wszyscy świadomie się nią posługują. Polega ona bowiem na przedstawieniu danej usługi czy wymagań w zdecydowanie zawyżonych lub zaniżonych wartościach. Przykładem niech będą sprzedawcy, którzy celowo ponoszą swoje ceny, by w wyniku negocjacji z klientem stopniowo z nich schodzić, uzyskując finalnie dobrą, satysfakcjonującą ich kwotę. Zarówno sprzedawca, jak i kupujący są wtedy zadowoleni. Ten pierwszy zarobił tyle, ile powinien. Ten drugi jest zdania, że sporo zaoszczędził.

Kolejną bardzo często wykorzystywaną techniką negocjacyjną jest „stopniowanie ustępstw”.
Polega ona na umiejętnym przechodzeniu w sporze z większych do mniejszych ustępstw. Nasz rozmówca musi czuć, że nieprzekraczalna granica negocjacji właśnie się zbliża, a kolejne ustępstwa mogą nie być już dla nas możliwe do zrealizowania.

Adwokat, który pomoże nam w negocjacjach

Bardzo często zdarza się, że kwestia, która podlega negocjacjom jest na tyle wrażliwa, istotna i skomplikowana, że potrzebujemy pomocy – czy to w biznesie, podczas rozmów w kolejnymi kontrahentami, czy w trakcie rozwodu i ustalania wysokości alimentów oraz prawa do opieki nad dziećmi.

negocjacje

W takich sytuacjach najlepiej jest skorzystać z pomocy doświadczonego i wyspecjalizowanego w tym zakresie adwokata. Zawód ten polega w dużej mierze właśnie na negocjacjach. Adwokat używa swoich technik między innymi do uzyskania jak najwyższych alimentów dla potencjalnego klienta lub uzyskania jak najkorzystniejszych udziałów w dobrze prosperującej firmie. To oznacza, że profesjonalista tego pokroju negocjuje właściwie cały czas – zarówno na sali sądowej, jak i poza nią. W przypadku pierwszego scenariusza, rolą adwokata jest przeprowadzenie sprawy sądowej tak, by wpłynąć na sędziego. Jeśli po rozprawie stan rzeczy ulega zmianie, można sądzić, że odniosło się sukces. Zmiana statusu początkowego oznacza w końcu udane i sprawnie przeprowadzone negocjacje.

Możliwość skorzystania z usług doświadczonego adwokata, który może reprezentować daną osobą i pomóc w negocjacjach, znając przy tym rozmaite techniki, oznacza prawdziwe i kompetentne wsparcie. Szukając odpowiedniego specjalisty, dobrze jest kierować się dobrymi opiniami na jego temat lub informacjami, których on sam może nam udzielić. Tacy adwokaci bardzo często zamieszczają je na prowadzonych przez siebie stronach internetowych. Przykładowo, usługę zastępstwa procesowego, jak i wsparcia w zakresie negocjacji na terenie województwa dolnośląskiego, świadczy Dagmara Gryszkiewicz–Dudzik.

Kancelaria zapewnia nie tylko kompleksową pomoc prawną w zakresie udzielania porad prawnych, sporządzania pism procesowych czy zastępstwa procesowego. Dzięki jej wsparciu możemy przystąpić również do profesjonalnych, i z całą pewnością zakończonych z korzyścią dla nas, negocjacji.