Poznaj swój akt notarialny

Kupno mieszkania czy domu to wielkie wydarzenie i powód do radości. Jednak w takim stanie ekscytacji nie można zapomnieć o przepisach prawnych.

Należy bowiem odpowiednio zabezpieczyć swoje interesy, a wtedy można wiele zyskać i zapewnić sobie takie rozwiązania, jakie będą dla nas najbardziej komfortowe. Często problemy pojawiają się już na etapie wstępnej umowy rezerwacyjnej. Trzeba zatem poznać swoje prawa, zwłaszcza jeśli chodzi o jawność dokumentów.

kancelaria katowice

Akt notarialny przy kupnie nieruchomości

Zawierając umowę z deweloperem, warto od razu sporządzić umowę przedwstępną w formie aktu notarialnego. W ten sposób zabezpieczamy swoje interesy, a później nie można zmienić warunków umowy. Warto także wiedzieć, że mamy prawo zobaczyć akt notarialny przed jego podpisaniem. Czasami notariusze zasłaniają się tutaj tym, że niektórzy po prostu zabierają takie wzory i idą do innych prawników. Warto jednak walczyć o swoje prawa i taki własny akt uzyskać. Nie zawsze jesteśmy w stanie zrozumieć każdy zapis, gdy jest on odczytywany w momencie podpisania umowy. Lepiej zatem wcześniej taki dokument przeanalizować, a także skonsultować się z własnym prawnikiem, a wtedy będziemy mogli dokładnie sprawdzić wszystkie zapisy.

Czasami sprzedawcy stosują zakazane klauzule, żądają sporych zaliczek i dodają takie zapisy, jakie później okazują się niekorzystne. Dowiadujemy się jednak o tym dopiero po fakcie. Lepiej zatem wcześniej zdecydować się na sprawdzenie całego aktu notarialnego, niż później żałować swojej decyzji. W ten sposób można uniknąć wielu niebezpieczeństw i nie ryzykować własnym majątkiem. W przypadku zakupu nieruchomości, należy także sprawdzić księgi wieczyste oraz prawo własności, by naprawdę mieć prawo do mieszkania czy domu, na jakie się decydujemy.

notariusz katowice

Na co zwrócić uwagę, wybierając nieruchomość?

Warto sprawdzić, czy nieruchomość nie jest obciążona hipoteką, czy należy do osoby, jaka ją sprzedaje. Jednocześnie warto także zwrócić uwagę na plan zagospodarowania terenu. W ten sposób będziemy mogli się przekonać, co w najbliższej przyszłości pojawi się w okolicy. Wszystkie takie czynności może wykonać nasz prawnik na podstawie dostarczonych dokumentów takich właśnie jak akt notarialny i wpisy do ksiąg wieczystych.

Dokumenty dotyczące nowo nabytej nieruchomości zyskują status prawny dzięki czynnościom notarialnym. Notariusz podchodzi do każdej sprawy w sposób indywidualny. Warto pamiętać o tym, że osoba doświadczona będzie w stanie wytłumaczyć nam wszystkie zasady, na których odbywa się kupno nieruchomości. Nadawanie prawnego statusu dokumentom nie jest jedynym zadaniem, jakie oferuje kancelaria notarialna. Specjaliści dodatkowo proponują swoim klientom najbardziej korzystne warunki umowy.

Na profesjonalne usługi i indywidualne podejście mogą Państwo liczyć w Kancelarii Notarialnej Katowice.