Prawo wspólnot mieszkaniowych

Każda wspólnota mieszkaniowa to sporo problemów, pojawiające się konflikty, ale także czasami dochodzi do łamania prawa, nadużyć czy działania na niekorzyść tego podmiotu. Wciąż jednak świadomość lokatorów jest niewielka, a czynny udział w życiu wspólnoty bierze niewielki odsetek mieszkańców. Na pewno jednak warto walczyć o wspólne interesy, ponieważ wszelkie zaniedbania w tym obszarze mają swoje negatywne konsekwencje. Oznacza to głównie obciążenie sporymi kosztami napraw czy remontów, jakimi później obciążeni mogą być wszyscy lokatorzy.

tax-739107_1280

Dość kontrowersyjne są sytuacje, w których zarządcą i deweloperem jest ta sama firma. Deweloper budujący nieruchomość, często sam siebie na początku ustanawia zarządcą. Jest to kuriozalna sytuacja, ponieważ gwarancja na wykonanie budynku, instalacje, izolacje i pozostałe elementy obowiązuje tylko kilka lat, czasami nawet rok. Jeśli pojawiają się usterki, to powinien je zgłosić zarządca, jeśli jednak jest to ta sama firma, to zazwyczaj tego nie robi, ponieważ nie jest to dla niej korzystne. Wspólnota znajduje się zatem w patowej sytuacji. Gwarancja mija, pojawiają się usterki i trzeba je pokryć z własnej kieszeni, mimo iż tak naprawdę leżało to w zakresie obowiązków dewelopera.

Na szczęście pozostali członkowie wspólnoty mieszkaniowej mają prawo powołać własny zarząd lokatorski, trzeba tylko spełnić wymogi formalne, jakie znajdują się w ustawie o własności lokali. To podstawa w tym momencie, więc dokument należy dokładnie poznać. Następnie już zarząd może zdecydować o wyborze innej firmy zarządzającej, gdy kończy się umowa z obecnym zarządcą. Cała wspólnota może także odwołać dewelopera i zarządcę w jednym, jednak potrzebna jest ponad połowa udziałów, by taką decyzję podjąć. Nie jest to proste, ale na pewno warto podjąć taki wysiłek, by rzeczywiście ochronić swoje interesy i własne pieniądze. W ten sposób rzeczywiście można zapewnić sobie to, co najlepsze w takim przypadku. Chociaż zajmuje to sporo czasu, to jednak warto poznać problemy swojej wspólnoty i aktywnie brać udział w zebraniach i spotkaniach. Dzięki temu można zabezpieczyć swoją przyszłość i mieszkać komfortowo, bez problemów i wielkich wydatków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.