Strony występujące w sprawach karnych – definicje

Często próbując zgłębić jakieś kwestie dotyczące prawa – niezależnie z której dziedziny – napotykamy na problem w postaci nazewnictwa. W tym artykule rozjaśniamy wątpliwości dotyczące nazewnictwa stron i osób oraz jednostek związanych ze sprawami karnymi.

Prawo i sprawy karne

W wielu krajach istnieje specjalnie ułożone prawo karne poruszające wiele aspektów. Prawo to jest tak skonstruowane, żeby zapobiegać większości przestępstw, które szkodzą nie tylko samym przestępcom, członkom grup przestępczych i ofiarom, ale też i społeczeństwu. Prawo karne skupia się na różnych rodzajach wykroczeń i popełnianych przestępstw. Sprawy karne natomiast odbywają się w celach orzeczenia przez Sąd, jaką karę odbędzie sprawca/oskarżony. Dotyczą one różnych rodzajów przestępstw, na przykład posiadania narkotyków, pobicia z uszkodzeniem ciała, napadu, zniszczenia mienia czy wielu innych.

Przestępcy

Przestępcy są, najprościej mówiąc, sprawcami zdarzenia. Sprawcę można złapać na gorącym uczynku, jednak można też namierzać go przez długie miesiące a czasami nawet i lata. Jest wielu przestępców, niektórzy świetnie się maskują i skutecznie uciekają przed prawem. Często stanowią oni wielki problem nie tylko dla organów prawnych ale też dla społeczeństwa. Zwłaszcza, jeżeli jest trudno złapać takich przestępców. Innych z kolei bardzo łatwo jest złapać i namierzyć ze względu na brak sprytu owych przestępców. Są to też ludzie, którzy nie posiadają zmysłu przewidywania, co może się stać. Wielu nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji, jakie mogą spotkać po dokonaniu danego czynu niezgodnego z prawem.adwokat sprawy karne Wrocław

Oskarżający

Niestety, od bardzo dawna mamy na co dzień do czynienia z wieloma przestępstwami. Niekiedy zdarza się tak, że jesteśmy w jakiejś sprawie poszkodowani. Wtedy możemy oskarżyć konkretną osobę o popełnienie przestępstwa. Musimy mieć jednak na to dowód, jest to bowiem kluczowe do załatwienia jakiejkolwiek sprawy na drodze prawnej. Bywa również tak, że jesteśmy ofiarą oszustwa, co zdarza się w różny sposób. Oskarżyć możemy na przykład o pobicie, o napaść, włamanie, zniszczenie mienia. Możemy również oskarżyć pracodawcę, który dość długi czas zalega nam z wypłaceniem wynagrodzenia, czy też lekarza, który zaniedbał nasze leczenie.

Organy prawne

Organy prawne czy też organy ścigania to przede wszystkim policja i prokuratura. Wiele jest przestępstw i popełniane są one codziennie. W dużych miastach zwłaszcza, istnieje podział, według którego dany wydział prawny zajmuje się konkretnymi sprawami. Są to na przykład wydziały zabójstw, wydziały narkotykowe czy też wydział do spraw nieletnich.

Rodzaje kar

Najpopularniejszą karą za złamanie prawa w Polsce jest grzywna, ograniczenie wolności lub pozbawienie wolności. Grzywna stosowana jest w przypadku popełnienia przestępstwa najmniejszej rangi. Ograniczenie wolności natomiast jest już związane z bardziej ‘’zaawansowanym’’ czynem, który został przez nas dokonany a był on niezgodny z prawem. Pozbawienie wolności jest największą karą, jaka może spotkać człowieka, który żyje niezgodnie z prawem. Zależnie od charakteru popełnionego przestępstwa, zeznań świadków i adwokatów, oskarżonemu wymierzana jest w miarę sprawiedliwa kara.

Adwokat – sprawy karne Wrocław – kancelaria adwokacka.